Jak zacząć wynajmować domki letniskowe?

Domki mobilne

Jak zacząć wynajmować domki letniskowe ? Czy wynajem się opłaca?

Małe obiekty noclegowe, w tym domki letniskowe, są w ostatnich latach mocno w trendach. Duże resorty hotelowe, mające lata świetności dawno za sobą, ustępują miejsca bardziej kameralnym obiektom. Polacy, mimo rosnących cen, wciąż są gotowi do wyjazdów. Szukają jednak alternatywy dla drogich hoteli. Jeśli jesteś posiadaczem domku letniskowego i chciałbyś na nim zarabiać lub dopiero rozważasz tego rodzaju inwestycję, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Domek letniskowy pod wynajem – dlaczego to się może udać ?

Spędzenie choćby kilku dni gdzieś poza miastem, wielu z nas traktuje jako upragnioną chwilę wytchnienia i relaksu. Możliwość odcięcia się od dotychczasowych problemów, codziennych obowiązków, miejskiego pośpiechu i potrzeba bliskości natury, to jedne z częściej przytaczanych argumentów, które wymieniają zwolennicy wypoczynku „z dala od wszystkiego”. I tutaj idealnie komponuje się koncepcja domku letniskowego pod wynajem. Domki rekreacyjne  zapewniają prywatność i intymność, o którą ciężko w większych obiektach, a to daje pole do stworzenia wyjątkowego, unikatowego miejsca dla turystów. Przy tym, wynajem krótkoterminowy domku letniskowego może być świetnym sposobem  na dodatkowy zarobek.

Kto wynajmie mój domek letniskowy ?

Na początku, musisz zastanowić się, do kogo chcesz skierować swoją ofertę – do rodzin z dziećmi, a może do par lub singli ? Jeśli dobrze przemyślisz swoją koncepcję, wybierzesz domek najlepiej skrojony pod twój model biznesowy. Być może chciałbyś kierować swoją ofertę „do wszystkich”. Nie ma w tym nic złego, jednak określenie swojej grupy docelowej, z jej celami i potrzebami ułatwi ci podjęcie wielu decyzji np. jak zagospodarować teren wokół domku letniskowego; czy ustawić na nim plac zabaw, a może jacuzzi ? Jak widzisz, nie warto pomijać tego kroku.

O czym pamiętać wynajmując domek letniskowy ?

To, czy z powodzeniem uda ci się wynająć  domek, w dużej mierze jest zdeterminowane miejscem, w którym się znajduje. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja domku, tym większe szansa, że twoja oferta zainteresuje turystów. Najwięcej można zarobić w miejscach typowo turystycznych – nad morzem, w górach czy na mazurach. Jednak nie jest to regułą. Ogromną popularnością cieszą się domki mobilne zlokalizowane w ustronnych miejscach, które – zwyczajnie – dają możliwość obcowania z naturą i pięknem przyrody. Przypominamy, że odpoczynek „na odludziu” ma coraz więcej zwolenników. Na plus zadziała na pewno położenie domku z bliskim sąsiedztwie jeziora, rzeki, zalewu czy atrakcyjnych szlaków pieszych i rowerowych.

Jak powinien być wyposażony domek letniskowy pod wynajem ?

Turyści mają swoje wymagania, dlatego powinieneś przemyśleć układ i aranżację swojego domku letniskowego. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem, jeśli myślisz o wynajmie, będzie wybór domku rekreacyjnego z dwoma lub trzema sypialniami, aneksem kuchennym i łazienką. Przykładowe modele całorocznych domków letniskowych od 35 m2 do 57 m2 znajdziesz tu: [link].  Meble to podstawowe i niezbędne wyposażenie każdego domku. W naszej ofercie posiadamy domki letniskowe bez wyposażenia oraz z wyposażeniem: umeblowaną kuchnią, łazienką, łóżkami, szafami, biurkami i innymi meblami w zależności od wybranego modelu. Jeśli chcesz sprawdzić, co znajduje się na wyposażeniu naszych domków, wejdź  tu: [link]. Wszystkie domki mobilne Letniskowo.pl są atrakcyjnie wizualnie i odpowiadają najnowszym trendom budowlanym, przy czym doskonale komponują się z otaczającą przyrodą. O czym jeszcze powinieneś pamiętać ? Turyści szukający noclegów na wakacje, zazwyczaj decydują się na kompleksowo wyposażony obiekt, dlatego powinieneś zadbać o odpowiednią ilość sprzętów w swoim domku, takich jak pralka, mikrofalówka, suszarka, czajnik elektryczny, żelazko itp. Postaraj się również, by w twoim domku nie zabrakło środków czystości.  Powinieneś także zadbać o dostęp do bezprzewodowego internetu. Darmowe wi-fi to obecnie niezbędna usługa, której wymagają  goście.

Ile można zarobić na wynajmie domku letniskowym ?

Zarobek z inwestycji może być bardzo różny i zależy od wielu czynników. Wysokość dochodu będzie zależeć od lokalizacji domku, jego powierzchni i standardu wykończenia oraz od tego, czy swój biznes chcesz prowadzić sezonowo, czy całorocznie. Przykładowo, cena wynajmu 4- osobowego domku letniskowego na mazurach waha się w przedziale 300 – 600 zł za dobę. Zakładając nawet najniższą stawkę za noc i obłożenie rzędu 50%, tylko w wakacje uda ci się zarobić ponad 13 tys. złotych. Jeśli odpowiednio zaplanujesz strategię wynajmu i działania marketingowe, z powodzeniem wygenerujesz wyższy dochód, a inwestycja zwróci ci się już po kilku sezonach. Chcesz zarobić więcej? Powinieneś zdecydować się na ocieplony domek całoroczny na kołach od Letniskowo.pl. Wówczas swoją ofertę poszerzasz o weekend majowy, listopadowy, święta Bożego Narodzenia, sylwester oraz ferie zimowe i możesz liczyć na jeszcze wyższe zarobki.

Czy wynajem domków letniskowych jest legalny? Jak rozliczyć wynajem domku letniskowego?

Tak, najem krótkoterminowy domków letniskowych to usługa skierowana do turystów i jest całkowicie legalna, musisz jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Jeśli zamierzasz prowadzić działalność sezonową i będzie ona stanowić twoje dodatkowe, lecz nie główne źródło dochodu, nie musisz rejestrować działalności gospodarczej. W tym wypadku możesz rozliczać podatek na zasadzie ryczałtu 8,5% (oraz 12,5% przy przychodach powyżej 100 000 zł). Jeśli jednak chcesz czerpać zyski przez cały rok i swój domek oferować turystom nie tylko sezonowo, to w myśl litery prawa będziesz prowadził zarobkową działalność usługową w sposób zorganizowany i ciągły. Wówczas będziesz musiał założyć działalność gospodarczą i oznaczyć ją właściwym kodem PKD. Jeżeli prowadzenie wynajmu całorocznego domku letniskowego będzie wymagać założenia działalności, możesz to zrobić w dowolnej formie, poza spółką partnerską. Działalność gospodarczą zgłaszasz do CEIDG (jako jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną) lub do KRS (jako spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną).  

Gdzie reklamować swój biznes ?

Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim w sieci. Internet daje nieograniczone pole możliwości reklamy twojego obiektu, dzięki której dotrzesz do realnych odbiorców. Dobrze byłoby dołączyć do jednej z wielu wyszukiwarek noclegowych oraz wizytówkę swojego obiektu zamieścić na serwisach ogłoszeniowych. Promując swój biznes, nie zapomnij o dedykowanych mediach społecznościowych. Jeśli nie możesz powierzyć tego profesjonalistom, spróbuj własnych sił. Założenie konta na popularnych profilach społecznościowych nie jest trudne, a dzięki nim możesz dotrzeć do potencjalnych klientów. Już na etapie budowy swojego domku letniskowego możesz wstawiać aktualny content z przebiegu prac budowlanych i wykończeniowych i pozyskiwać rezerwacje nawet na etapie budowy. Reklamując się w social mediach, liczy się głównie twoja pomysłowość, kreatywność i regularność. To ostatnie jest bardzo ważne. Regularne publikacje, upewnią twoich obserwatorów (potencjalnych klientów), że twój biznes ma się dobrze i można ci zaufać. Możesz też zdecydować się na podjęcie współpracy z jednym z portali wyspecjalizowanych w wynajmie tego typu domków. Wówczas otrzymasz wsparcie reklamowe, zewnętrzny branding i miejsce w systemie rezerwacyjnym danego portalu. Gdzie jeszcze możesz promować swój obiekt ?  Nie zaszkodzi wykupienie baneru reklamowego lub artykułu  sponsorowanego w gazecie papierowej. Pamiętaj też o tym, że zadowoleni klienci prawdopodobnie wrócą do ciebie ponownie, a co więcej, polecą twój obiekt noclegowy innym. Poczta pantoflowa to bardzo skuteczna forma reklamy.

Wynajem krótkoterminowy domków letniskowych to obiecująca opcja dodatkowego zarobku. Czy może być rentowna ? Jak najbardziej. Znamy przykłady klientów, którzy zaczynali od jednego domku pod wynajem i zdecydowali się na kolejne inwestycje. Czy zrobiliby to, gdyby najem domków był nierentowny ? W świetle prawa nie ma przeciwwskazań do wynajmu domków na zgłoszenie, a formalności, których należy dopełnić są bardzo proste. Całoroczne domki mobilne to solidne konstrukcje, zapewniające pełen komfort użytkowania. Dowodem na to jest powstawanie całych ośrodków wypoczynkowych bazujących na domkach rekreacyjnych. Dlatego, jeśli chcesz zrealizować swoją inwestycję, koniecznie się z nami skontaktuj.