Domy bez pozwolenia i na zgłoszenie

Domy bez pozwolenia

Domy bez pozwolenia

Przejdź do sekcji niżej i dowiedz się więcej na temat budowy domów i procedur.
Od 3 stycznia 2022 roku nie musisz mieć pozwolenia na domy o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70m2.
Mój domek mobilny bez podwozia? - Producent Białystok - Podlaskie
Nowoczesny domek typu stodoła

Nasza oferta

Premium

od 43m2 – 57m2
Marka JB Homes jako recepta na luksusowy wypoczynek blisko natury. Nowoczesny design i aranżacja łamią stereotypy i wychodzą naprzeciw utartym schematom o domku mobilnym.

Standard

od 43m2 – 57m2

Nasze standardowe modele domów mobilnych z opcja BASIC bez wyposażenia i opcją COMFORT z umeblowaniem.

Dodatkowo na podstawie wyposażenia dodatkowego domów mobilnych można skonfigurować według własnej koncepcji z zewnątrz jak i na wewnątrz.

Glamp

od 25 m2 – 35 m2

Linia Glamp – komfortowe rozwiązanie dla biznesu w sektorze wypoczynku. Idealne dla ośrodków wypoczynkowych i kempingów, które chcą oferować swym klientom komfortowy pobyt w domku mobilnym, w sercu natury.

Dom na zgłoszenie czy pozwolenie – jaka jest różnica?

Zasadniczą różnicą między domem na zgłoszenie a domem, na który potrzebujemy pozwolenie, jest ilość formalności i wymogów jakie należy spełnić przed budową. Jeśli nasz dom mobilny ma nie więcej niż 70 m2, jest budynkiem parterowym (do kondygnacji nie zaliczymy poddasza nieużytkowego i antresoli) oraz na 500 m2 działki będzie przypadał jeden taki budynek, jego budowę wystarczy zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu. W zgłoszeniu należy zawrzeć formularz zgłoszeniowy, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z zagospodarowaniem terenu. Następnie odczekujemy 30 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy decyzji odmownej, jest to równoznaczne z tym, że możemy rozpocząć budowę domku na zgłoszenie. Z kolei, aby uzyskać pozwolenie na budowę będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna i aby ją uzyskać musimy zgromadzić pokaźną ilość dokumentacji. Będzie to między innymi projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany, mapa do celów projektowych oraz w wybranych sytuacjach, dodatkowe dokumenty takie jak np. pozwolenie wodno-prawne. Budowę można rozpocząć dopiero po otrzymaniu decyzji pozwolenia na budowę, a to może potrwać nawet 65 dni. Jak widać, domy na zgłoszenie produkowane przez Letniskowo.pl wiążą się z uproszczonymi procedurami prawnymi.

Całoroczne domy bez pozwolenia na budowę – warunki, formalności, wymagania

Całoroczny dom bez pozwolenia na budowę to budynek rekreacji indywidualnej, zwany również domkiem letniskowym. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jego postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia w wybranym starostwie powiatowym. Do wyboru masz wiele projektów domków letniskowych bez pozwolenia na budowę. Musisz jednak pamiętać, że jego powierzchnia nie może przekraczać 70 m2 a ilość domków na każde 500 m2 działki nie może być większa niż jeden. Istnieje jeszcze jeden warunek, który należy spełnić, aby zostać zwolnionym z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nasz całoroczny dom mobilny musi być obiektem wolnostojącym i parterowym. Wybierając lokalizację swojego całorocznego domku bez pozwolenia na budowę, musisz sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i upewnić się, czy dany teren jest przeznaczony pod zabudowę rekreacyjną. Wybór całorocznego domu letniskowego to dla inwestora szereg ułatwień. Przede wszystkim pozbywasz się długotrwałego oczekiwania na pozwolenie na budowę.

Całoroczne domy na zgłoszenie – warunki, formalności, wymagania

Budowa całorocznego domu na zgłoszenie wiąże się z określonymi procedurami – na szczęście dość prostymi. Domy na zgłoszenie o powierzchni do 70 m2 nie wymagają wielu formalności –  pozwolenie na budowę w takim przypadku nie będzie wymagane. Nie będziesz musiał zatrudniać kierownika budowa, ani prowadzić dziennika budowy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby postawić dom na zgłoszenie ? Dom nie może mieć więcej niż 70 m2, musi być obiektem wolnostojącym, musi być parterowy i na każde 500 m2 działki może przypadać jeden taki obiekt. Aby formalnie zgłosić nasz dom letniskowy, niezbędne dokumenty musimy złożyć w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej. Będzie to starostwo powiatowe lub urząd miasta na prawach powiatu. W formularzu należy określić termin rozpoczęcia robót, zakres prac, sposób wykonania oraz dołączyć niezbędne szkice. Dobrą wiadomością jest to, że możesz wykonać je samodzielnie. Kto może wybudować całoroczny dom na zgłoszenie? Każdy, pod warunkiem, że posiada prawo do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych oraz  inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne. Co ciekawe, aby postawić na mobilny dom na zgłoszenie, nie musisz być właścicielem działki. Możesz np. być dzierżawcą danego skrawka ziemi. Wystarczy, by w umowie dzierżawy zawarte było pozwolenie na postawienie całorocznego domku na działce. Jak widzisz, jeśli planujesz zakup całorocznego domu na zgłoszenie, możesz zapomnieć o czasochłonnych formalnościach i w pełni cieszyć się swoją inwestycją.

Gotowe domki na zgłoszenie do 35m2 lub 70m2 

Realizacja marzenia o własnym domu jest teraz łatwiejsza do spełnienia niż kiedykolwiek. Możesz wybrać gotowy domek do 35 m2 lub do 70 m2 bez zbędnych formalności. Jeśli cenisz sobie wygodę, opcja gotowego domku letniskowego pod klucz będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Zajmujemy się budową  gotowych, nowoczesnych domów na zgłoszenie z możliwością wykonania pod klucz. Przeprowadzimy cię przez cały proces realizacji inwestycji. Od wyboru projektu, po zakończenie budowy pod klucz. Cały proces powstawania domku mobilnego odbywa się w nowoczesnej hali produkcyjnej, skąd wyjeżdżają gotowe, w pełni wyposażone domy pod klucz. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami. Wybudujemy twój dom letniskowy w mniej niż 4 miesiące. Wybierając Letniskowo.pl wybierasz  sprawdzonego producenta gotowych domków do 35 m2 i 70 m2 oraz zyskujesz pewność, że budowa domu pod klucz przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Dowiedz się więcej

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy domki do 35,70 m2 należy zgłosić w urzędzie?

Tak – każda budowa, która jest trwale związana z gruntem wymaga zgłoszenia w urzędzie, jeżeli zostały spełnione następujące warunki:

  • budynek jest parterowy i posiada samodzielną konstrukcję,
  • powierzchnia użytkowa gotowego domku całorocznego nie przekracza 35 m2,
  • jeden dom przypada na 500 m2 działki.

Przypominamy, iż zgłoszenie powinno się dokonać na 30 dni przed planowanym postawieniem domku mobilnego na działce.

Starostwo Powiatowe będzie miało właśnie tyle czasu na wniesienie sprzeciwu do Państwa wniosku. Jeśli takowy sprzeciw nie zostanie zgłoszony, oznaczać to będzie, że można postawić domek w zaznaczonym wcześniej miejscu.

Jeżeli natomiast klient posiada działkę, na której chciałby postawić całoroczny domek letniskowy, należy jeszcze zgłosić domek w urzędzie.

Jak wygląda procedura zgłoszenia domku letniskowego o powierzchni 35 m2?

Aby zrealizować swoje marzenie o posiadaniu całorocznego domku letniskowego wykonanego z wysokiej jakości materiałów, który jest komfortowy i bezpieczny, zapoznaj się z poniższą treścią dotyczącą szczegółów procedury zgłoszeniowej domków letniskowych o powierzchni do 35 m2.

Jakie dokumenty należy przygotować w celu zgłoszenia całorocznego domku letniskowego?

Wymagane dokumenty są jednakowe w całym kraju. Aby zgłosić całoroczny domek letniskowy, należy postarać się o akt własności oraz dokument potwierdzający tożsamość właściciela. Jeżeli w akcie notarialnym dotyczącym własności działki pod domek letniskowy został wymieniony Twój małżonek, powinniście zjawić się w urzędzie we dwoje.
Zapamiętaj!
Drugi z małżonków może oczywiście podpisać wniosek wcześniej, ale jeśli pojawią się w nim błędy, będzie to oznaczać konieczność ponownej wizyty w urzędzie w celu złożenia uzupełnionego zgłoszenia. 

Procedura zgłoszenia domku do 35 m2, 70 m2 [krok po kroku]

Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki pomocne w zgłaszaniu domków do 35,70 m2.

Krok 1 – zdobycie „mapki do celów opiniodawczych” w wydziale Geodezyjnym Starostwa Powiatowego, do której przynależy działka

Aby postawić dom na zgłoszenie, będzie Państwu potrzebna „mapka do celów opiniodawczych” w skali 1:1000. Po uiszczeniu opłaty w wyżej wymienionym urzędzie, która wynosi 30 zł, otrzymacie od ręki wspomnianą wcześniej mapkę.

Zazwyczaj odbywa się to bezproblemowo, jednak urzędnik w razie wątpliwości może zapytać o cel, do jakiego jest ona potrzebna. W takiej sytuacji wystarczy proste wyjaśnienie – jest ona potrzebna do zgłoszenia budynku letniskowo-gospodarczego.

Mapka będzie najprawdopodobniej niskiej jakości kserem – to normalne. Szczególnie z uwagi na to, że nie jest to mapka niezbędna do celów projektowych, a jedynie do orientacyjnego zaznaczenia położenia domku letniskowego. W tym przypadku należy poprosić o dwa egzemplarze, gdyż jedna kopia będzie potrzebna w momencie składania wniosku o zgłoszenie domku. Druga natomiast przyda się do wniosku o podłączenie prądu do działki. Pierwszy krok w procedurze zgłoszenia domku letniskowego masz już za sobą.

Krok 2 – pobranie druku zgłoszenia domku letniskowego

Wyżej wspomniany druk znajdą Państwo na stronie internetowej Starostwa Powiatowego. Po jego uzupełnieniu należy udać się do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego, obsługującego wybraną działkę.

Krok 3 – wypełnienie druku zgłoszenia domku letniskowego

Do urzędu powinniśmy zabrać ze sobą jedną kopię mapki, która będzie stanowić załącznik do wniosku. Na mapce zaznaczamy kolorem czerwonym następujące elementy:

  • usytuowanie domku letniskowego (należy wyrysować go w odpowiedniej skali – przy mapce 1:1000 – 1 mm to 1 m);
  • długości boków domku (np. 10 × 3,5 m).

Pamiętajmy o tym, aby zgłaszany domek wrysować nie bliżej niż 4 m od działki sąsiada.

Na wszelki wypadek zapytajmy urzędnika, czy zaznaczyć jeszcze jakieś elementy. Być może zasugeruje on oznaczenie innych parametrów. Wszystko zależy od podejścia pracowników urzędu, w którym będziesz dokonywać zgłoszenia domku. Najważniejsze jest, aby na wniosku znalazła się pieczęć. Poprośmy również o wykonanie duplikatu dokumentu, gdyż będzie on przydatny podczas procedury podłączenia działki do prądu. 

Tak – to koniecznie. W sytuacji, gdy pojawią się wątpliwości, urzędnik do Państwa zadzwoni, aby je wyjaśnić. Ten ruch zdecydowanie przyspieszy cały proces. 

Oczywiście! Sam formularz zgłoszenia domu jest bardzo prosty, ale pomimo wszystko mogą Państwo liczyć na pomoc pracowników urzędu. Istnieje również możliwość skorzystania z gotowych wzorów dostępnych w Internecie. Pamiętajmy, aby na wnioskach koniecznie zostawić swój numer telefonu. W razie pytań urzędnik zadzwoni, aby doprecyzować nieścisłości lub błędy we wniosku (zamiast wysyłać pisma wzywające do wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentów). 

Kiedy należy zgłosić budowę/postawienie domku letniskowego?

Zgłoszenia dokonaj na 30 dni przed planowanym postawieniem domku mobilnego na działce. Starostwo Powiatowe będzie miało właśnie tyle czasu na wniesienie sprzeciwu do Twojego wniosku. Jeśli takowy sprzeciw nie zostanie zgłoszony, oznaczać to będzie, że możesz postawić domek w zaznaczonym wcześniej miejscu.

W sytuacji gdy posiadasz już działkę, na której chciałbyś postawić całoroczny domek letniskowy, to aby zrealizować swoje marzenie, pozostał Ci tylko jeden prosty krok-zgłoszenie domku w urzędzie. Zapoznaj się z poniższą treścią dotyczącą szczegółów procedury zgłoszeniowej domków letniskowych o powierzchni do 35m2